Megjelent a magyar kormány részletes jogalkotási munkaterve: a dokumentumból kiderül egyebek mellett az, hogy mikor dönt a kormány a következő nyugdíjemelésről és egyes adónemek módosításáról.
A Fideszben sokszor élénk viták folynak, de Orbán Viktor miniszterelnök, a kormány feje dönt végül, és ők végrehajtják a döntéseit. A magyar kormány ügyesen védi a nemzeti szuverenitást, és tudatos és jó Európa-politikát folytat. A tárcavezető jó jelöltnek tartja Szentkirályi Alexandrát a főpolgármester-választáson, továbbá bízik abban, hogy a 2021-2027-es ciklus EU-s forrásait is teljes egészében le tudják hívni – fejtette ki Navracsics Tibor, a magyar kormány területfejlesztési minisztere az Indexnek adott interjújában.
A Magyarország számára már részben elérhetővé tett uniós források blokkolását kéri az Európai Parlament szerdán este 399 igen és 117 nem szavazattal, valamint 28 tartózkodással megszavazott, jogilag nem kötelező határozata – számolt be a Telex.
Az ukrán és nyugati médiában is egyre több cikket, elemzést lehetett olvasni az elmúlt hetekben arról, hogy az orosz haderő egy átfogó, mindent elsöprő offenzívára készül a nyáron, melynek célja lehet akár az is, hogy térdre kényszerítsék az ukrán haderőt és elérjék a végső győzelmet. Kijev erői már Szumit, Odesszát, Harkivet erődítik. Moszkva vezetői két év elteltével először nyílt háborúról beszélnek és állítólag több mint 100 ezer katonát készítenek elő az offenzívához, sőt, még az sem kizárható, hogy hamarosan újabb mozgósítás lesz. Mivel az inváziós irányok vélhetően még a tervezőasztalon vannak, nehéz jósolni bármit arról, hogy mennyire lesz eredményes az orosz „nyári hadjárat.” Az viszont biztos, hogy ha így haladnak a dolgok, egy olyan időszakban indulhat meg a támadás, amikor az ukrán hadsereg tényleg rossz állapotban van, így jó esélyekkel számíthatunk kisebb-nagyobb orosz sikerekre.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. Az első részben arról volt szó, hogy az Európai Parlament pert indíthat az Európai Bizottság ellen a magyar EU-pénzek részleges felszabadítása miatt, csütörtökön pedig fontos pillanathoz érkezik a folyamat. A témáról Szabó Dánielt, a Portfolio EU-s ügyekkel foglalkozó elemzőjét kérdeztük. Az adás második részében Mohos Kristóf, lapunk tőkepiaci elemzője volt a vendégünk, akivel arról beszéltünk, hogy milyen piaci folyamatok ütötték vissza a gáz árát Európában az Ukrajnát ért orosz invázió előtti szint alá.
Az első tényleges forrásvesztés elkerüléséhez az év végéig, jövő év elejéig megállapodásra kell jutni az uniós pénzek ügyében – mondta Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában.
Varsó minél gyorsabban szeretné teljesíteni az uniós helyreállítási eszközök kifizetését lehetővé tevő feltételeket - jelentette ki Adam Bodnar új lengyel igazságügyi miniszter szerdán Varsóban, a Vera Jourovával, az Európai Bizottság (EB) alelnökével közös sajtókonferencián.
A közvetlen források aránya jelentősen növekedett az uniós támogatási rendszerben, amely ráadásul új pályázati gondolkodást, új szemléletmódot követel meg a gazdasági szereplőktől. Petri Bernadett, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) ügyvezetője az Alapvetésben, a Portfolio agráriummal és élelmiszeriparral foglalkozó podcastjében arról beszélt, milyen segítséget tudnak nyújtani a pályázóknak a forrásokért folytatott versengésben.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsor első részében azzal foglalkoztunk, hogy változnak a Prémium Magyar Állampapír feltételei, így november 29-től jelentősen rosszabb feltételekkel adhatunk kölcsön az államnak pénzt, mint jelenleg. Ezzel kapcsolatban vendégünk volt Árgyelán Ágnes, a Portfolio pénzügyi elemzője. Adásunk második részében arról volt szó, hogy az Európai Bizottság csütörtöki döntése alapján Magyarország hozzáférhet viszonylag nagy mennyiségű EU-s forráshoz, pedig a jogállamisági eljárással kapcsolatban még nincs hivatalos előrelépésről szó – erről Szabó Dánielt, lapunk EU-s ügyekkel foglalkozó elemzőjét kérdeztük.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára nemrég egy Facebook-posztban közölte, hogy Ukrajna EU-csatlakozásáról is lesz kérdés a következő nemzeti konzultáción.
Még mindig nem lát tisztán az Európai Bizottság a magyar igazságügyi reformokkal kapcsolatban, ezért újabb kérdéseket küldtek a kormánynak - értesült hivatalos forrásból az Eurologus. A levelezés megszakítja az eljárást, ami a magyar pénzek további csúszását jelenti.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A mai műsor első részében arról volt szó, hogy mikor juthat végre európai uniós forrásokhoz Magyarország, és hogy inkább szakmai vagy politikai megállapodás látszik-e a horizonton. A témával kapcsolatban Szabó Dániel, a Portfolio EU-s ügyekkel foglalkozó elemzője volt a vendégünk. Az adás második részében azzal foglalkoztunk, hogy könnyen megkerülhető az a korlátozás az állampapírpiacon, mely szerint egy magánszemély egy befektetési szolgáltatónál csak 25 millió forintnyi PMÁP-ot jegyezhet le, erről Árgyelán Ágnest, a Portfolio pénzügyi elemzőjét kérdeztük.
Bár az EU-s jogszabályok szerint csak a tőzsdén jegyzett nagyvállalatoknak kell 2025-től fenntarthatósági jelentést készíteniük évente, a beszállítói láncokon keresztül a hazai KKV-k is erőteljesen érintettek. Nem odázhatják el a működésük zöldítését, mert a nagyvállalatok ESG vállalásaiban a beszállítóikkal szemben is komoly követelményeket támasztanak. Az energiahatékonyság, a digitalizáció és a termelés modernizálása nyithatja meg az utat a célok eléréséhez, de a magyar KKV-k fele inkább a hétköznapi kihívások leküzdésén, mintsem hosszútávú fenntarthatósági stratégián dolgozik. A kis-és közepes vállalkozások számára azonban olyan kisebb ráfordítást igénylő megoldások is elérhetők, amelyekkel a meglévő géppark „felokosításával” is jelentős hatékonyságnövekedést lehet elérni. A Portfolio-nak Virág Aladár, a Bosch Rexroth Kft. digitalizációs igazgatója lépésről lépésre magyarázza el, hogyan érdemes egy hazai KKV-nak a digitalizáció útjára lépni, és ebben milyen segítséget nyújthatnak a vállalat megoldásai.
Küszöbön áll a Magyarországnak szánt EU-s pénzek befagyasztásának feloldása: hazánk 13 milliárd euróhoz juthat hozzá, ha a magyar kormány cserébe nem blokkolja többé az Ukrajnának szánt forrásokat – írja több nyugati lap.
"Az a tapasztalatunk, hogy az EU-s források lehívása ugyan nem rövid folyamat, általában a projektek összeállításától kezdődően a forrásszerzésig másfél-két év is eltelik, de mindenképpen kifizetődő, mert rá vannak kényszerítve a szereplők, hogy elvégezzenek egy revíziót, egy stratégiai átgondolást a fenntarathatóság szempontjából. Akármennyire is komplikáltnak és nehézkesnek tűnik a pályázás, mindenképpen jár helyzeti előnnyel, mert egyrészt partneri kapcsolatok alakulnak ki, valamint létrejön egy fenntarthatósági gondolkodás, épül egy fenntarthatósági kultúra. Úgy véljük, hogy csak ezzel a kultúrával lehetséges érdemi változást hozni. A hazai vállalatok eddig általában elkényeztetett helyzetben voltak, az operatív programoknak a lehívása ugyanis egy könnyített eljárás, így megszokták, hogy kevésbé kellett projektalapon gondolkodni, sokkal egyszerűbben tudtak egyedi elképzelésekre forrást lehívni. A közvetlen források természete más. Rajtunk múlik, hogy képesek vagyunk-e megismertetni a hazai szereplőkkel a rendelkezésre állásukat, viszont a tájékoztatási folyamat egyben már projekt-előkészítés is. Aki ezzel a szemmel végiggondolja a saját projektterveit, fejlesztési kapacitásait, az megtette az első lépést a forrásszerzés felé" - mondta el Dr. Petri Bernadett, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) ügyvezető igazgatója a Sustainable World 2023 konferencián egy videóinterjúban.
Címlapkép forrása: Stiller Ákos/Portfolio
Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A mai műsor első részében azzal foglalkoztunk, hogy a magyar kormány szerint gyakorlatilag elfogyott az EU pénze, annyit adtunk Ukrajnának. A témáról Szabó Dánielt, a Portfolio EU-s ügyekkel foglalkozó elemzőjét kérdeztük. Az adás második részében arról volt szó, hogy miképpen változik a most még árstopos élelmiszerek értékesítése augusztus 1-től, erről Szász Péterrel, a Portfolio kiskereskedelmi szektorért felelős elemzőjével beszéltünk.
Történelmi pillanatok Washingtonban.
Nem hagyná magát a lehetséges vámemelés kárvallottja.
Csapkodást láthatunk a piacokon.
Évek óta nem láttunk ilyet.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.